به سایت گروه فقه و حقوق قضایی خوش آمدید
صفحه نخست
اعضای گروه
اساتید همکار
دروس اساتید
جزوه های درسی
رزومه علمی - پژوهشی اساتید
کتب
مقالات
پايان نامه ها
همایش و نشست های علمی
دکترین حقوقی در آراء قضایی
جلسات تربیتی
دیدار با طلاب
پرسمان حقوقی
آرشيو خبرها
پاسخ به سوالات
`
پرسمان حقوقی
1396/8/24 17:24:37

تعداد بازدید: 168

س 5) اگر مردم يك كشور آن قدر از نظر سطح علمي، اقتصادي، اجتماعي، اعتقادي و سياسي و... بالا باشند (مدينه فاضله) كه هيچ كس گناه و تخلف انجام ندهد، دادگاه قوانين جزايي اسلام و مجازات چه معنا و مفهومي دارد؟


پاسخ:

اگر جامعه آرماني در يك كشور شكل بگيرد، به طوري كه ظلم و فساد از جامعه محو شود، عقول و دانش بشري به تكامل برسد، اصل مساوات و برادري به طور كامل برقرار شود، معنويت به صورت بي سابقه‏اي گسترش يابد، با خرافات و بدعت‏ها مبارزه شود، مفاسد اخلاقي به صورت كامل ريشه‏كن شود، قانونمندي كامل در جامعه برقرار شود و عدالت اجتماعي و اقتصادي در اجتماع برقرار شود، چنين جامعه‏اي مدينه فاضله خواهد بود كه ظاهراً نياز به دستگاه قضايي ندارد؛ اما بايد توجه داشت كه جامعه فاضله بودن، به اين معنا نيست كه انگيزه‏هاي گناه و تخلف و قانون شكني در انسان‏ها وجود نداشته باشد و همه مثل هم باشند، در هر حال حتي درون چنين جامعه‏اي مي‏تواند افرادي وجود داشته باشند كه بنا به طبع شهوت پرستي و زياده خواهي و خودپرستي، در فكر گناه و تخلف باشند، پس هم چنان نياز به قانون جزايي و مجريان خواهد بود.

به عقيده ما، در دوران حكومت امام زمان(ع) جامعه به اين سمت خواهد رفت، اما اگر نگاهي به جامعه جهاني كه در عصر حضرت مهدي(ع) تشكيل مي‏شود بيندازيم، براساس روايات معتبر، در آن جامعه حضرت مهدي(ع) بين مردم قضاوت مي‏كند و در روايت آمده است: "و حكم بين الناس بحكم داود و حكم محمد(ص)؛ امام زمان(ع) ميان مردم چون داوود نبي(ع) و حضرت محمد(ص) حكم و قضاوت خواهد نمود"

از اين رو، در مدينه فاضله‏اي كه در زمان حكومت حضرت مهدي(ع) تشكيل مي‏شود، قضاوت براساس احكام الهي و به صورت عادلانه صورت مي‏گيرد، با اين كه در آن جامعه ظلم و ستم رخت برمي‏بندد، عدل بر جهان حاكم مي‏شود و ساير ويژگي‏هاي جامعه ايده‏آل محقق مي‏شود. 

جامعه بشري و هر كشوري اگر چه در مرحله عالي پيشرفت اخلاقي، علمي، سياسي، اقتصادي و... باشد، بي نياز از قوانين جزايي و مجازات‏ها نمي‏باشد، چون جوامع بشري از حقيقتي به نام انسان تشكيل شده كه اين حقيقت مي‏تواند در مسير صلاح و رستگاري گام بردارد يا اين كه در مسير سقوط و گناه و جنايت قدم زند. وجود دستگاه قضايي و قانون مجازات و ضمانت اجراي كيفري موجب مي‏شود از ارتكاب جرم كاسته شود. ضمانت اجراي كيفري، جامعه و كشور را در مسير سلامت قرار مي‏دهد و ميزان جرم و جنايت را كاهش مي‏دهد. اگر در جامعه‏اي گرچه جامعه فاضله ضمانت اجراي كيفري نباشد، جرأت بر انجام گناه و جنايت بيشتر خواهد بود. به هر حال، ضرورت وجود قوانين جزايي اسلام و مجازات هايي كه نقش بازدارنده دارند، در كاهش جرم و پيشگيري از آن بسيار مؤثر خواهد بود. 

پي ‏نوشت‏ ها: 

1 - بحارالانوار، ج 52، ص 338.


 
تازه های سایت

آشنایی با آثار استاد معظم، «آیت الله حبیبی تبار»

لطفا بر روی لینک زیر کلیک کنید

http://feqhvaqaza.com/index.php?9077-25

______________________***______________________

»»» نشست علمی با موضوع «فن استنباط از قوانین و مقررات» با سخنرانی استاد معظم آیت الله حبیبی تبار برگزار گردید. برای مشاهده خبر و گزارش تصویری، از منوی سمت راست بر روی گزینه همایش ها و نشست های علمی کلیک کنید.

______________________***______________________

»»»  تجلیل از استاد معظم آیت الله حبیبی تبار، به عنوان مدیرگروه برتر در حوزه پژوهش،

جهت مشاهده گزارش تکمیلی و تصاویر، از منوی سمت راست بر روی گزینه «آرشیو خبرها» کلیک کنید.

______________________***______________________

»»»  گزارش «عملکرد گروه فقه و حقوق قضایی» از سال (1395 لغایت 1397)

برای مشاهده، لطفا از منوی سمت راست بر وی گزینه (آرشیو خبرها) کلیک کنید.

______________________***______________________

»»»  گزارش تصویری «آخرین جلسه گروه در سال 97» 

برای مشاهده، لطفا از منوی سمت راست بر وی گزینه (آرشیو خبرها) کلیک کنید.

اعضای گروه

استاد رسول آقایی «عضو گروه فقه و حقوق قضایی»
نظر سنجی
بازدید کننده محترم نظر شما در مورد مطالب سایت چیست؟

عالی 100 %
خوب 80 %
متوسط 60 %
ضعیف 50 %

اوقات شرعی
آمار بازدید
امروز: 60
دیروز: 204
ماه جاری: 1907
امسال: 8365
کل: 86051
کلیه حقوق مادی و معنوی این پایگاه متعلّق به اين موسسه بوده و برداشت مطالب با ذکر مآخذ بلامانع می باشد.